Održavanje
1. Očistite prozore nakon ugradnje od ostataka kreča i maltera na profilima, staklu i okovima. Staklo i profil mogu biti oštećeni a okovi zaglavljeni od stvrdnutih mrlja maltera i kreča.
2. Za normalno čišćenje profila koristite rastvor blagog sredstva za pranje posuđa. Ne koristite agresivna sredstva ili razrjeđivač boje. Za tvrdokorne mrlje uvijek koristite posebna sredstva za čišćenje koja možete kupiti kod svog dobavljača prozora.
3. Redovno čistite spoljašnju površinu prozora. Čestica katrana, železa i polena mogu biti spaljene na sunčevim zracima. Kada se jednom takav sloj stvori teško ga je lako ukloniti.
4. Podmazujte okove najmanje jednom godišnje kako biste osigurali lako rukovanje u svakom trenutku.
5. Uvijek zategnite olabavljene prozorske ručke. Vijke možete pronaći ako podignete kapicu ispod ručke i okrenete je iz okomitog u vodoravni položaj.
6. Dva puta godišnje diht-gume premažite sredstvom za gume, npr. talkom ili silikonskim uljem (od proizvođača prozora), kako bi ih održali mekima i u funkcionalnom stanju. Oštećene diht-gume potrebno je zameniti.
7. Povremeno proverite otvore za odvod u okviru prozora. Čistoća je važna za zadovoljavajuću odvodnju.
8. Dotok hladnijeg vezduha snižava relativnu vlažnost u prostoriji i stvara zdraviju klimu. Poželjno je provetravati stambeni prostor nekoliko puta dnevno, jer relativna vlažnost veća od 60% može dovesti do rasta buđi.
Preporuka sa sajta proizvođača
Korišćenje
Pravilno rukovanje prozorom jako je bitno za normalno funkcionisanje i ispunjavanje svih zagarantovanih performansi. Najzastupljeniji prozorski sistem je obrtno nagibnog tipa gde korisnik u zavisnosti od potrebe može prozor ili vrata otvoriti ili delimično otvoriti naginjanjem (kipovanjem). Često u praksi korisnici pokušavaju da iz nagibnog položaja momentalno otvore prozor na klasični način što obično dovodi do dislokacije krila u odnosu na okvir. Pravilno korišćenje sastoji se iz tri koraka (položaja): zatvorenog, otvorenog i nagnutog (kip). Pri svakoj promeni položaja bitno je da krilo prozora bude prislonjeno na okvir prozora kao kada se nalazi u zatvorenom položaju nakon čega možete slobodno postaviti ručku u željeni položaj i prozor otvoriti, zatvoriti ili nagnuti (kipovati). Poštovanjem ove jednostavne procedure okov može pravilno da obezbedi željeni položaj za prozore ili vrata bez bojazni od dislokacije.
1. Zatvoren prozor - ručka je okrenuta na dole. Pri zatvaranju prislonite krilo okviru i ručku postavite okrenutu na dole kao na slici.
2. Otvoren prozor - ručka je okrenuta u horizontalan položaj.
3. Nagnut prozor - Ručka je u uspravnom položaju. Kada je prozor zatvoren dovoljno je da ručku okrenete za 180 stepeni na gore i prozor povučete ka sebi. Za zatvaranje ili otvaranje prozora potrebno ga je prethodno prisloniti uz okvir nako čega možete okrenuti ručku u horizontalni položaj za otvaranje ili u krajnji donji za zatvaranje.
Kupovinu
Pri zameni dotrajale stolarije na vašem domu ili radnom prostoru treba obratiti pažnju na par stvari neophodnih za dobar izbor. Prozor predstavlja finalni proizvod, pored kvaliteta izrade i ugradnje jako su bitne komponente od kojih je stolarija izrađena.
Profil - Materijal, odnosno sam sastav i kvalitet PVC-a od koga je profil ekstrudiran presudan je za njegvu dugu i postojanu eksploataciju. Na našem tržištu postoji široka lepeza PVC profila, što domaćih tako i stranih proizvođača pa pri odabiru treba obratiti pažnju na tehničke karakteristike, broj komora, broj diht-guma, koeficijente toplotne i zvučne izolacije kao i koeficijent otpornosti na padavine. Ne retko se dešava da će te istu priču o kvalitetu čuti na više mesta ali naknadnom proverom na internetu možete lako utvrditi ko od proizvođača i ponuđenih profila ima sertifikat neke referentne kuće poput nemačke TÜV Rheinland kojim garantuje iznete tvrdnje. Pored sertifikata o kvalitetu i sastavu profila, finalni proizvodi poput vrata i prozora testiraju se u raznim atmosferskim uslovima poput ekstremne toplote i hladnoće, kiše, snega i vetra o čemu takođe možete dobiti potvrdu uspešnosti izvedenih testova od strane referentnih laboratorija.
Staklo - Jedan od najvećih i najvažnijih elemenata prozora svakako je staklo jer po površini predstavlja najveću branu između spoljnjeg i unutrašnjeg prostora. Visokokvalitetan profil bez dobrog izolacionog stakla neće pružiti očekivani efekat u pogledu uštede energije potrebne za klimatizovanje prostora. Nisko-emisiona stakla predstavljaju sigurnu zaštitu za Vaš dom jer značajno smanjuju toplotnu razmenu, odnosno emisiju toplotne energije van klimatizovanog prostora. Za razliku od klasičnog Float ili Izo stakla, nisko-emisiona (LowE) stakla karakteriše posebno selektivan sloj molekula oksida postavljenih na površinu stakla koji reflektuje samo toplotno zračenje. Kroz ova stakla gubi se manje toplote jer se energija vraća u prostor iz kojega potiče. Dodatno poboljšanje odnosi se na primjenu inertnih gasova u međuprostoru kompozicije izo-stakla. Dakle, zamjenjuje se suvi vazduh recimo Argonom, čime se postiže veća moć toplotne izolacije i smanjenje koeficijenta prolaza toplote. Kombinacijom nisko emisionih (LOW-E) stakala i upotrebom inertnih gasova u kompoziciji izo-stakla dobijamo vrhunske performanse.
Okov - Često nazivan i motorom prozora, okovi predstavljaju takođe bitan segment pri odabiru stolarije. Kvalitetan okov obezbediće dugoročnu eksplataciju sa nepromenjenim kvalitetom upotrebe. Pored nebrojenog puta otvaranja i zatvaranja i dobrog dihtovanja, kvalitetan okov pružiće i preko potrebnu sigurnost. Brojni snimci neuspelih pokušaja obijanja ili razvaljivanja PVC prozora i vrata mogu se naći na internetu.
Ugradnja - Još jedna bitna stvar pri zameni dotrajale ili postavljanju pvc stolarija na novom objektu je ugradnja. Kvalitetna ugradnja, ukoliko je urađena po preporukama proizvođača i uz poštovanje svih propisanih normi biće siguran toplotni most između zida i stolarije što će kasnije doprineti uštedi energije neophodne za grejanje ili hlađanje prostora.
Uzimanje mera
Ukoliko želite da dobijete informaciju vezano za cenu Vaše nove stolarije, neophodno je da nam se obratite sa dimenzijama željenih elemenata. Da bi ste imali što tačniju informaciju neophodno je da mere uzmete po sledećem pravilu. Okvir budućeg prozora meri se po visini i širini u tri tačke sa spoljašnje i unutrašnje ivice zida. Važno je reći da se kao prava mera uvek uzima manja mera. Nakon obavljenog merenja može se desiti da su i spoljne i unutrašnje mere približne ili identične tada je dovoljno izabrati srednju vrednost za pravu meru. Ukoliko su spoljašnje mere nekim slučajem manje od unutrašnjih ili obrnutu uvek se uzimaju manje mere kako bi novi prozor mogao da stane u okvir koji merite. Naknadno se izvode zidarsko molerski radivi kojima se prostor oko prozora dovodi u red. Ukoliko je u pitanju element stolarije na novoizgrađenom objektu, od visine i širine oduzmite po dva (2) santimetra.
Merenje po visini u tri tačke, spoljašne i unutrašnje ivice. Merenje po širini u tri tačke, spoljašne i unutrašnje ivice.